Kedves Vásárlóink!

Felhívjuk figyelmüket, hogy a raktárrendezés és a leltározás előreláthatóan július végéig fog tartani. Emiatt a rendelések teljesítésében csúszás lehet, a személyes átvételükre pedig kedden 9.00–14.00, csütörtökön pedig 10.00–15.00 között lesz lehetőség. Megértésüket köszönjük!

Magyar sztoikusok. Tanulmányok az újsztoicizmus magyarországi történetéről

Az újsztoikus tanítás, Justus Lipsius (1547–1606) filozófiájának üzenete egyszerű volt. Az érzelmeknek való kiszolgáltatottság csökkentése, önfegyelmezés, saját indulataink racionális kontrollja. Szeressük a hazát, de mérsékeljük a kritikátlan lelkesedést iránta; ragaszkodjunk a hitünkhöz, de tartózkodjunk a fanatizmustól; engedelmeskedjünk a hatalomnak, de ne azonosuljunk vele bensőnkben; a kudarcokat és megpróbáltatásokat állhatatosan viseljük. A rendszer középpontjában álló erény, az állhatatosság (constantia) a személyiség integritását védte, egyfajta pozitív életenergiát adott, amire az alattvalónak éppúgy szüksége volt, mint a hatalmasnak. A szerep és a személyiség elválasztása napi léttechnika, a fundamentalista szélsőségek között egyenesen túlélési stratégia volt, mindazok számára, akiknek az Állhatatosság (1584) szerzőjének szavaival, szükségük volt „bátorításra a közélet nyomorúságaiban”.

Kötetünkben filozófusok, történészek, irodalomtörténészek tanulmányai vizsgálják, hogyan áramlott szét a kora újkori modernség egyik legfontosabb diskurzusa az arra különösen érzékeny, vallási viszályoktól és politikai válságoktól sújtott közép-európai régió kultúrájában, s lett részévé sokszor a lipsiusi eszméktől távol álló gondolkodás- és életformáknak, irodalmi műfajoknak is.

Szerző:
Bene Sándor (szerk.)
Megjelenés dátuma:
2024. 12. 28.
Információk:
340 oldal, keménytábla, 165 x 235 mm
ISBN:
978 963 556 562 7
6.500 Ft 5.850 Ft
db
Jelenleg:
rendelhető
Szállítás:
4-5 munkanap
Kártyás fizetés szolgáltatója: Barion