Milyen élet ez? Szociográfiák
Milyen élet ez? A kérdést egy interjúalany teszi fel, s a kötet válaszai sokféle nézőpontot jelenítenek meg. Az írások jelentős része a hétköznapi megélhetés és megküzdés változatos eseteit mutatja be: mi történik egy távolsági buszon reggel a városba tartva, egy cégnél elbocsátások idején vagy egy hajléktalanszállón? Más részük az élményszerzés, a szabadidő színtereinek és szokásainak rekonstruálását kísérli meg: milyen az élet egy alternatív kocsmában, a madarászok, a vadászok vagy a japán tárgyakat gyűjtők körében?
Interjúk, fotók, dokumentumelemzések és a képzelet alkotóereje segít felidézni svábok, zsidók, vallási mozgalmak huszadik századi megpróbáltatásait a múltidézés során, s esettanulmányok tárják fel a munkássorsok alakulását a rendszerváltozást követően. Van írás, amelyik egy nyolcvan évvel korábbi iskolavizsgálat megismétléséről számol be, s megint másban egy egyetemi tanár vall a szociográfia oktatása során szerzett tapasztalatairól.
A tematikus sokszínűség annak köszönhető, hogy a Magyarország Felfedezése Alapítvány 2019-ben pályázatot hirdetett folyóiratcikk terjedelmű szociográfiákra, melyek egy-egy társadalmi jelenséget a személyesen szerzett információk hitelességével tárnak fel, s ha kell, hasznosítják a szociofotó eszköztárát is.
A kötet a pályaművekből ad válogatást. Az írások a társadalmi jelenségek széles körét ölelik fel, s közös vonásuk a valóságismeretre, empátiára és megértésre törekvés.
A Magyarország felfedezése sorozat tagja.
- Szerző:
- Kiss Márta – Lengyel György (szerk.)
- Kiadás éve:
- 2020
- Információk:
- keménytáblás, 296 oldal, B5 formátum
- ISBN:
- 978 963 556 090 5